Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

      

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

Her saç dökülmesi kişiye özeldir ve ne yapılırsa yapılsın oldukça moral bozucu bir durumdur. Bunun hakkında konuşmak bazı kişiler için zor olabilir saç dökülmesi nedenlerini tespit ederken oldukça dikkatli olmak gerekir. Erkeklerde görülen saç dökülmesinin %95 ‘inin nedeni androgenetik alopesi olarak bilinse bile başka bir nedeninin olmadığını söylemek çok doğru olmaz. Alternatif çözüm yollarını denemeye başlamadan önce saç dökülmesi nedenlerini anlamak oldukça önemlidir.

Nova Hair’de kişilerin saç dökülme sorunlarına bireysel olarak yaklaşırız. Her saç dökülmesi için farklı seçenekler her zaman vardır. Biz sizin için en doğru olanını buluruz.

Saçlarınızdaki dökülme ve incelmelerin kaynağını tespit ettikten sonra size en iyi sonucu verebilmek için öncelikle saç kaybını önleme, saçın yeniden çıkmasını sağlama ve Folligraft yöntemlerinden birini size uygularız.

Aşağıda belirtilen bazı durumları görüşmeniz esnasında mutlaka göz önünde bulundurun.

 

Genetik Saç Dökülmesi

Erkeklerdeki saç dökülmesinin en yaygın olanı androgenetik alopesidir (erkek tipi dökülme). Çevrenizde saç sorunu yaşayan erkeklerde mevcut olan saçlarının ay şeklinde yavaş yavaş açıldığını fark ederseniz bu kişilere saçlarının incelmeye başlamadan önce ileriye dönük adımlar atmasını tavsiye edebilirsiniz.

Androgenetik alopesi vakalarında, vücut erkek hormonu testosteronunu  dihidrotestosterona veya DHT'ye dönüştürdüğünde saç dökülmesi gerçekleşir. DHT, kıl foliküllerine kan akışını azaltacak ve yeterli beslenmeyi önleyecek şekilde bağlar. Zamanla, DHT'nin birikmesi kıl köklerinin “minyatürleştirme” adı verilen bir süreçte küçülmesine neden olur ve sonunda ölür.

Androgenetik alopesinin ilk belirtileri alın bölgesi, şakaklar ve tepe bölgesindeki seyrelmelerdir. Bu bölgeler DHT’ye daha duyarlıdır. Erkek tipi kellik ilerledikçe saç derisinin üst kısmında yarım ay

Bilinenin aksine, androgenetik alopesi sadece erkeklerde görülmez kadınlarda da gerçekleşebilir. Daha fazla testestoron miktarı nedeniyle, erkekler bu problemle çok daha sık karşılaşabilirler.

Genetik saç dökülmesi hem anneden hem de babadan miras olarak kalabilir. 

 

 

ERKEKLERDEKİ SAÇ DÖKÜLMESİNİN DİĞER NEDENLERİ


Erkeklerin saç dökülmelerinin% 95'inin nedeni androgenetik alopesi olması, erkeklerin dikkatli olması gereken tek faktör bu olduğu anlamına gelmez. Stres, tiroit koşulları, sağlık koşulları ve bazı ilaçlar kelliğe neden olabilir.  Kendi başlarına veya kalıtsal saç dökülmesiyle bağlantılı olarak herhangi bir nedenden dolayı risk altında olup olmayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız.

SAÇ KIRAN

Alopesinin bu türü vücudun kendi saç köklerine saldırmasına neden olan bir otoimmün bozuklukla bağlantılıdır. Erkek tipi kellikten farklı olarak, saç Kıran vücudun herhangi bir yerinde bozuk para şeklinde dökülmeler ile sonuçlanabilir.

ANAGEN EFFLUVIUM 

Bu tür saç dökülmeleri genellikle kemoterapi ilaçlarından kaynaklanır. İlaçlar saç foliküllerini büyüterek geçici kelliğe neden olmaktadır.

TROİT 

Hormonlar saçların büyümesinde rol oynamaya başladığından beri tiroit düzensizlikleri erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesine neden olabilmektedir.

STRES

Saç dökülmesi aşırı stresin birçok yan etkilerinden sadece biridir. Yaşam tarzınızda yapacağınız değişikliklerle saç dökülmesini durdurabilirsiniz ve hatta bu durumu avantaja çevirebilirsiniz.  

 

SINIRLANDIRILMIŞ FİKİRLERİNİZİ KESİNLEŞTİRİN

Eğer kendinizi sitemizde dolaşırken bulduysanız, harekete geçme zamanınız gelmiştir demektir. İlk belirtiyi görmüş olsanız bile bunu anlamanız gerekir. Saç dökülmenizin nedenini erkenden fark ettiğinizde önlemek, saçı yeniden kazanmak veya saçını değiştirmek için seçeneklerimiz fazlasıyla sizi tatmin edecektir.

Öncelikle saç dökülme nedeninizi belirleyerek tamamen size özel olarak hazırlanacak bir program eşliğinde sizi yeniden saçlandıracak yöntemlerle tanışmak için ücretsiz bir randevu alın. Saç dökülmesiyle tek başınıza savaşamazsınız. Sizinle beraber bu yolda mücadele edebilmemiz için bizimle iletişime geçin.

 

İlgili Yazılar;

Erkekler için saç çözümleri