Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

      

Eğer saç dökülmesini tecrübe etmiş bir kadınsanız, bilmeniz gereken 2 şey vardır. Seçenekleriniz olduğunu bilin ve kendinizi yalnız hissetmeyin.

Nova Hair’de her gün saç dökülmesine karşı savaşırız erkeklerle, kadınlarla ve hatta çocuklarla bile çalışmalarımız bulunmaktadır.  Dünyada var olan bütün saç dökülme sorunlarıyla uğraşırız. Şunu biliyoruz ki bu durum hiç kimse için kolay değildir fakat kadınlar için daha hassas, zorlayıcı ve karmaşık bir durum halindedir. Biz işimizi sadece bir hizmet sunmak olarak görmüyoruz aynı zamanda müşterilerimizin yaşamlarını değiştirirken her zaman yanlarında bulunuyoruz. Bizim için önemli olan, saçlanma sırasında üzerinde çalıştığımız sonuçları ve seçenekleri tamamen kişiye özel olarak sizlere sunmaktır.

Ortalama 30 milyon kadın saç dökülmesiyle mücadele etmektedir. Bu sorun üzerine konuşacaklarımız oldukça fazladır. Erkekler saç dökülmesi sorunuyla daha kolay baş edebilmektedir,  saç dökülmesi ile karşı karşıya kaldıklarında bu konu hakkında birbirlerine şaka yapabiliyor ve bu konuda kadınlara göre daha anlayışlı olabiliyorlar. Kadınlar ise bu sorunla karşı karşıya kaldıklarında çok daha fazla yıpranıyor ve farklı tecrübeler ediniyorlar. Kadınlar için saç dökülmesi fikri bile korkutucudur ve bu konu hakkında konuşmak istemezler. Bir kadının yapabileceği en iyi şey saçları dökülmeye veya seyrelmeye başladığında harekete geçmek için seçenekleri iyi değerlendirmek ve tecrübeli, alanında uzmanlaşmış, kaliteli bilgiyi en doğru şekilde bulmaktır. Nova Hair size bunu sağlamak için burada.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİNİ ANLAMA

Erkeklerde ki saç dökülmelerine çoğunlukla genetik faktörler neden oluyorken,  kadınlarda ki saç dökülmesinin sebepleri ise oldukça fazla ve zorludur. Kadınlarda ki kalıtsal saç dökülmesi, saç seyrelmesine neden olabilen PCOS veya tiroit problemleri içeren ciddi hormonel düzensizliklerdir. Medikal şartlar, ameliyatlar, radyasyon, kemoterapi ve saç koparma hastalığı temel unsurlar olabiliyorken, travma ve stres saç dökülmesi sonuçlarında sıkça rastlanan bir durumdur. Saç derisi sorunları ve deri alerjileride saç dökülmesine neden olabilir (Sadece başlangıçlarda). Kadınlarda ki saç dökülme sorunu için her zaman bir çözüm yolu vardır. Arkadaşlarınız, aileniz veya iş ortaklarınız size ‘’saçların dökülmüyor’’ dese bile çoğu kadın bunun farkına varacaktır ve fark ettiklerinde saçlarının %50 sini kaybetmiş olacaklardır.  

SAÇ KIRAN

Saçınız çok fazla döküldüğünde saç kıran göz önünde bulundurmanız gereken ilk ihtimallerden biridir. National Alopecia Areata Foundation’a göre (Ulusal Saç Kıran Vakfı) bu durum 6.6 milyon kadının saç dökülmesinin ana nedenidir. Bağışıklık sisteminizde ki düzensizlikler saç folliküllerinize hücum etmeye başladığında, saç kıran saç dökülmesine neden olur.

 

Düzensizliği neyin tetiklediğini bilemeyiz ve her ne yaşta olursanız olun bu sorun başınıza gelebilir. Saç kırandan kaynaklanan saç dökülmesi genellikle saç derinizde bir veya iki tane küçük para şeklinde açılmalarla başlar. Saç dökülmesi ilk başladığında vücudunuzun herhangi bir yerine yayılabilir ve bazı dökülmeler Alopesi Üniversalis ve Alopesi Totalis adıyla sınıflandırılır.

ALOPESİ TOTALİS

Alopesi Totalis saç derisinde ki tüm saçların dökülmesidir bu yüzden her vakaya otoimmun  Alopesinin neden olması mümkün değildir.  En belirgin özelliği bütün saçın kafanızdan dökülmesidir ve dökülen saçınızın yeniden büyümesi gerçekleşmez. Saç dökülmesinin kalıcı olduğunu kabullenmek kadınlar için zordur. Böyle bir durumda bizi nelerin bekleyeceğini bildiğimizden dolayı geleceğe yönelik kesin, net planlar yaparız. Saç dökülmesi başladığında saç dökülmesi yavaş yavaş da gerçekleşebilir yâda bir anda hepsini de kaybedebilirsiniz. Her iki durumda da saçın yeniden büyümesi olanaksızdır.

ALOPESİ ÜNİVERSALİS

Saç kıranın nadiren rastlanılan bu türünde saç dökülmesi bütün vücuda yayılır. Eğer kaşlarınızı, kolunuzdaki tüyleri veya vücudunuzun her hangi bir bölgesinde ki tüyleri kaybediyorsanız, Alopesi Üniversalis’e yakalanmış olabilirsiniz. Saç kıranın 6.6 milyon kadın üzerinde etkisi olmasına rağmen, Alopesi Üniversalis’in neden olduğu yaygın dökülmeler aslında çok çok daha az kişi tecrübe etmiştir. Alopesi Üniversalis’in diğer türler ile arasındaki tek gerçek fark saçın dökülmesinin bölgesel olmasıdır.  Bu bir otoimmun düzensizlik genetik bir bileşene sahiptir ve her yaşta rastlanılabilir.

SAÇ KOPARMA HASTALIĞI

Her saç kaybı vakası biyolojik düzensizliklerden kaynaklanmaz. Saç koparma hastalığı fiziksel belirtilere neden olan psikolojik bir örnektir. Kronik saç koparma istemsiz olarak gerçekleşir. Birçok insana saç koparma kontrol edilmesi kolay bir şeymiş gibi gelir. Bu düşünce son derece yanlıştır. Saç koparma hastalığının, zorlayıcı davranışların diğer türleri ve OCD  (Obsesif Kompulsif Rahatsızlık)  benzeri hastalıklar yalnız başına üstesinden gelinemeyecek problemlerdir.

TIBBİ SAÇ KAYIPLARI

Saç dökülmesi kadınlar için ürkütücüdür çünkü hepsine kalıtsal faktörler neden olmaz. Vakaların en büyük oranı kemoterapi, hamilelik, reçeteli ilaçlar, stres, kaygı gibi ekstra medikal koşullara bağlıdır. Saç dökülmesi çözümleri için atacağınız ilk adım saç dökülmenizin nedenini belirlemektir ve Nova Hair bu soruna karşı harekete geçmeniz için size yardım edecektir.

 

SÖYLENTİLER

Kadınlardaki saç dökülmesini durdurabilmek için söylentilere inanmaktansa etkilerini anlamak çok daha önemlidir. Araştırma çözümlerinizi uygularken yanlış bilgilere karşı her zaman tetikte olmalısınız. Örnek olarak; çevrenizden herhangi bir tedavi yöntemi duyabilirsiniz, saç renklerini değiştirebilir ve diğer ürünleri kullanabilirler veya saçlarınızı sıkılıkla yıkamanız söylenebilir fakat bu saçlarınızın daha fazla dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi sebebine göre belirlenmiş ve doğru uygulanan saç bakımı saç dökülmesini etkilemez. Kadınlardaki saç dökülmesinin bir diğer söylentisi ise regl döneminde anormal kanamaya neden olduğudur.  Gerçek olan regl döneminde etkili olmamasıdır ve bu kadınlarda 14 ile 20 yaş aralığında başlayabilir ve saç dökülmesi için olağan üstü bir durum değildir. Eğer neye inanacağınızı bilemediğiniz bir noktadaysanız, kadınlardaki saç dökülmesine karşı profesyonel ve alanında tecrübeli uzmanlarımızla konuşmaya başlamak için doğru bir zamandasınız demektir.

SAÇ DÖKÜLMESİNE UYGUN SEÇENEKLER

Nova Hair’de saç dökülmesinin fiziksel sonuçları kadar duygusal sonuçlarını da anlarız. Bizim tek vazifemiz saçlarınızla kendinizi tekrardan iyi hissetmenize yardımcı olmaktır. Atacağınız ilk adım uygulanabilir doğru seçenekleri bulmak, kendinizle barışık olmak ve saç dökülmesine neyin neden olduğunu tespit etmektir. Nova Hair merkez ve şubelerine ücretsiz bir yol haritası belirlemek için başvurmanız yolunuza ışık tutacaktır. Saçlarınızın dökülmesi ve saç deriniz üzerinde ki sorunlar için size en iyi sonuçları verecek folligraft seçenekleri ile saç sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Endişelenerek daha fazla zaman kaybetmeyin. Hemen ücretsiz bir görüşme randevusu oluşturun.