Trikoloji Nedir

      

Trikoloji Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trikoloji Nasıl Yapılır

Trikoloji Nedir?

Trikoloji, saç ve saç derisi sağlığı bilimi olan dermatolojinin bir dalıdır. Trikolojide saç dökülmesi, saç kırılması ve kopması, saç incelmesi, minyatür boyda saç kılları, saç derisi hastalıkları nedenleri ve saç derisi tedavileri ile ilgilenir.

Trikoloji / Saç Biliminin Tarihçesi

Saç dökülmeleri ve saç bakımı hakkında ilk araştırmalar 1860 yıllarında Profesör Wheeler’in kontrolü ile Londra berberinde başlamıştır. Daha sonra 1902 yılında, saç sorunları hakkında daha detaylı araştırmalar yapılması için bir enstitü kuruldu vetrikoloji olarak isimlendirildi.

Trikoloji eğitimi nasıldır?

Trikoloji Enstitüsü

Trikoloji enstitüsü 100 yıldan daha uzun zamandır meslek eğitimi veren bir kuruluştur. Uluslararası Trikoloji Birliği (IAT) 1974’te, kâr amacı gütmeyen bir şirket olan University of Southern California birçok ülkeden çok sayıda öğrenci yetiştirir. Avustralya, İngiltere, Amerika, Brezilya, Hindistan ve Rusya’da klinik eğitim sunulmaktadır. Yönetim kurulunun Amerika, Rusya, Hindistan, Brezilya, İngiltere ve Avustralya’da temsilcileri bulunmaktadır. IAT her yıl uluslararası konferanslar düzenlemektedir. 2012 yılında Brezilya’da, 2013 yılında Arjantin’de, 2014 yılında ise Avustralya’da yapıldı. Bu konferanslarda trikolojistlere sertifikalı saç kursları verilmektedir.

Trikolojistler hangi alanda çalışır?

Trikolojistler; saç ve saç derisi hastalıkları, tedavisi ve sağlığı hakkında akademik bilgi sahibi saç sağlığı uzmanlarıdır.

Saç kaybı/ Saç Dökülmesi

Saç dökülmeleri büyük sıkıntılara neden olabilir ve saç dökülmesinin nedenleri ile tedavileri hakkında birçok yanlış bilgi vardır.

Genellikle saç dökülmesinin en yaygın görülen türlerinden biri olan “erkek tipi kellik” isminin tersine erkeklerle aynı oranda kadınlarda da görülmektedir.Trikolojistler saç dökülmesi sorunun fiziksel ve psikolojik nedenlerini araştırarak tedavisine yardımcı olurlar. Erkek tipi kellik sorunu yaşayan kadın ve erkeklerde tıbbi destek verilerek bir tedavi uygulanabilir.

Kafa derisi sorunları

Kepek, sindirim sistemi koşulları nedeni ile değişen kafa derisi sorunlarıbu alanda uzman bir trikolojist tarafından önlenebilir ya da tedavi edilebilir. Stres, kötü beslenme, bazı gıdalar, hatta bazı alerjiler, ölü deri hücrelerinin birikmesine ve dökülmesine yol açabilir.

Aşırı yağlı saç yapısı ve saç derisi tedavisi başka bir uzmanlık alanıdır. Uzmanın bu konuda kişinin saç derisine uygun özellikte şampuan, kullanım sıklığı ve kullanma şekli konusunda detaylı bilgilendirmelerde bulunur.

Saç dokusu problemleri

Saç dokusu ile ilgili problemler fazlaca ısıya maruz kalma, güçlü kimyasallar nedeni ile ya da stres gibi psikolojik faktörler neden olabilir. Bu gibi durumlarda uzmanların, kuaförler ve trikolojistler ile işbirliği içinde olması saçın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Saç dokusu sorunlarının genellikle nedenleri tespit edildikten sonra uygun yöntemler ile tedavi edilerek tamamen ortadan kalktığı gözlemlenmektedir.

Özellikle kafa derisi rahatsızlıklarında, trikolojist klinikte ya da evde kullanılmak üzere uygun ürünler tavsiye edebilir.