Prof. Dr. Nil Molinas Mandel

  

 

VKV Amerikan Hastanesi Onkolog Prof. Dr. Nil Molinas Mandel Kemoterapi alacak hastalar ilk önce "saçım dökülecek mi?" diye soruyor.

Kemoterapi tedavisi yapılan hastalarda görülen saç dökülmesi insidansı nedir?
Uyguladığımız kemoterapinin cinsine bağlı olarak kemoterapilerin  saç dökme oranı veya yüzdesi değişmekte. Bazı ilaçları verdiğimiz zaman mutlaka dökülüyor, bazılarında ise daha az seyreliyor ama tam dökülmeyebiliyor. Örneğin eğer antrasiklin dediğimiz daha sık meme kanserinde kullandığımız bir ilaç veriliyorsa bunda hemen hemen %100 saç dökülür.

Bu hastalarda saç dökülmeleri ne zaman başlar ve hastanın yeniden saçlarının çıkması için geçen süre nedir?
Genellikle kemoterapi yapıldıktan sonra ilacın cinsine bağlı olarak saçlar 3 ila 6 hafta içerisinde dökülmeye başlar. Saçların geri gelmesi tedavi bitiminden sonra 1 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Geri gelmesi çok hızlı olur yüzde kıllanmada buna eşlik edebilir bunlar ayva tüyü şeklindedir ve bir süre sonra o saçların ve yüzdeki tüylerin döküldüğünü tespit edebiliriz.

Hastalarınızın  bu yan etkiden dolayı kemoterapi tedavisine direnç gösterdiği oluyor mu?
Kemoterapi aslında çok travmatizan  bir şey hanımları da erkekleri de son derece üzüyor ve bize ilk sordukları soru saçım dökülür mü? oluyor. Bazen ilaç tercihi yapma durumunda olabilirlerse saçı dökmeyenleri tercih ediyorlar ama bir kısmında tabi bu kaçınılmaz olay onun için tedaviyi terk eden  yada başlamamak isteyen pek çok hasta oluyor. Ondan sonra onlara tabi ki her yan etkiyi söylerken çözüm önerilerini de beraber getiriyoruz ve artık çok güzel perukların yapılabildiğini özel kendi saçlarından üreterek kendi formlarında istedikleri şekilde saçların oluşturulabildiğini ve bundan dolayı dış görünüşlerinin değişmeyeceğini vaad edebiliyoruz. Buda onları biraz rahatlatıyor ondan sonra adaptasyon dönemine girebiliyorlar.

Folligraft saç sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Bu teknikle yaptığınız zaman hastalar bi kere küçük çocuğu olanlarda veya çalışmaya devam eden hanımlarda estetik kaygı daha ön planda oluyor, cildi alerjik değilse o zaman kendilerine bunu öneriyorum. Çünkü günlük hayatlarında başlarında ki saçı çıkarmadan denize girebiliyor, duşunu alabiliyor ve rüzgarlı ortamlarda saçın uçma riski olmuyor onun için özellikle çok kaygı duyan estetik çok önemli olan hanımlara ve beylere bu tekniği öneriyorum.