Saçkıran

  

Tıp dünyasında ‘alopesi areata’ olarak bilinen saçkıran, saç köklerini etkileyen ve çoğunlukla bozuk para şeklinde, irili ufaklı yuvarlak parçalar halinde,  saç dökülmelerine neden olan bir tür rahatsızlıktır. Saçkıran farklı türlere sahiptir. Tüm saçların hatta vücuttaki tüm tüylerin dökülmesine neden olduğu da gözlemlenmiştir. Genel olarak saçkıran bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi, vücudu dışarıdan gelen tehditlere karşı korumakla görevlidir. Ancak bazı vücutlarda bağışıklık sistemi dışarıdan gelen tehditlerin ve hastalıkların dışında vücudun kendisi ile de savaşmaya başlar. Bağışıklık sisteminin kendi kalesine karşı yaptığı saldırılardan dolayı meydana gelen hastalıklara otoimmün hastalıklar denir ve saçkıran da bunlardan biridir.

Saçkıran cinsiyet ayrımı yapmaz. Sıkça görüldüğü yaşlar ise çocukluk yaşlarıdır. Saçkıran oluşumu ile doktora başvuran kişilerin çoğu henüz onlu yaşların başlarındaki gençler diyebiliriz. Hastalık halk arasında saçkıran olarak anılsa da, saç dökülmesine ek olarak sakal, kaş, kirpiklerde de dökülme gözlenmektedir. Saçkıran herkesin başına gelebilir ancak aile bireylerinden herhangi birinde saçkıran vakası görülmüş kişilerin saçkıranla karşılaşma ihtimali bir parça daha yüksektir. Saçkıran hastalığı kalıtsal olabilir ancak bulaşıcı bir hastalık değildir.

 

Saçkıran Nedenleri

Saçkıranın bağışıklık sisteminde oluşan bir sorundan dolayı ortaya çıktığını söyledik ancak bunun tam olarak neden kaynaklandığı, yani bağışıklık sisteminin neden saçkırana yol açabilecek şekilde vücuda karşı harekete geçtiğini, tıp dünyası henüz çözebilmiş değil. Elbette bu konudaki araştırmalar devam ediyor ve saçkıranla ilgili belirlenen genel sebeplerden bazılarını aşağıda ki gibidir.

Genler: Saçkıranın oluşmasında kişinin genlerinin rolü olduğu düşünülür. Saçkıran tespit edilen kişilerde virüs, çevresel faktörler, stres gibi etkenlerin hastalığı tetikleyebildiği görülmüştür. Ailesinde saçkıran vakası görülmüş kişilerde bu hastalığın görülme riski biraz daha yüksektir. Aile geçmişinde saçkıran dışında diyabet, tiroid hastalıkları yada başka otoimmün hastalıkların görüldüğü kişilerde de saçkırana yatkınlık olabilir.

 

Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklara karşı korumakla görevlidir. Saçkıran hastalığının ortaya çıktığı durumlarda ise, bağışıklık sistemi vücudu korumak yerine vücuda karşı bir saldırı başlatmış demektir. Bu durumda akyuvarlar saç köklerinde büyüyen hücrelere karşı saldırı oluşturur. Bu saldırıdan etkilenen saç kökleri küçülerek saç üretimini de yavaşlatır. Bazı durumlarda kök hücreler saç köklerini saldırıdan etkilenmeyen yeni hücrelerle destekler ve böylece dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkabilir.

 

Stres: Üzüntü, stres, depresyon gibi kişilere sıkıntı veren durumlar bağışıklık sistemini zayıflatır. Saçkıranın genellikle duygusal travmaların ve stresli dönemlerin hemen ardından ortaya çıkma sebebi bundandır. Zayıf düşen bağışıklık sistemi karşısında stres, saçkıran için tetikleyici bir rol üstlenir. Örneğin sınav dönemlerinde zorlanan gençler ya da sorunlu boşanma vb dönemler yaşayan kişilerde saçkıran şikâyetlerine rastlanması bundandır.

 

Saçkırandan dökülen saçlar yeniden çıkar mı? 

Saçkıran sebebiyle dökülen saçların yeniden çıkıp çıkmayacağı en çok merak edilen sorudur.Bu soruya net bir cevap vermek kolay değildir çünkü cevap kişiye göre değişebilir.

Kaybedilen saçlar yeniden çıkabilir fakat bu sonuç, saçkıran hastalığının bir daha tekrarlamayacağı anlamına gelmez. Saçlar tekrar dökülür mü?  Ne kadar zamanda yeniden çıkar? Saç dökülmesi ne kadar sürer? En çok sorulan bu soruların cevabı ne yazık ki belirsizdir.

Kişiye göre değişen saç kıran vakalarında saçların tamamı dökülmüş olsa bile hepsinin yeniden yerine geldiği de görülmüştür. Bazı saçkıran vakalarında ise dökülen saçlar ne yazık ki yeniden çıkmaz.

 

Web sitemizde bulunan tüm yazılı metin ve görseller tarafımıza ait olup izinsiz kopyalanması ve kullanılması halinde hukuki yollara başvurulacaktır.

Saç Ekimi cerrahi bir operasyon olduğundan merkez ve şubelerimizde uygulanmamaktadır. Bu konuda çözüm ortaklığı yaptığımız hekim ve kliniklere yönlendirmeler ile saç ekimi düşünen kişilere yardımcı olmaktayız.