Alopecia Alopesi

  

UZMANLARA GÖRE ALOPECİA ( alopesi ) AREATA’NIN NE OLDUĞUNU VE NEDEN KAYNAKLANDIĞINI ÖĞRENELİM.

Alopecia ( alopesi ), saç kaybı için tıbbi bir terimdir. Alopecia ( alopesi ) areata alışagelmiş ender otoimun (doğuştan gelen bağışıklıkla ilgili) deri hastalıklarından biridir, kafa derinizden beklenmedik ve düzensiz biçimlerde saç dökülmelerine sebebiyet verir. Normalde ufak saç dökülmeleriyle başlar ve dairesel tutamlar halinde kafanızdaki saçları yavaş yavaş kaybedersiniz.

Alopecia ( alopesi ) areata, dünya nüfusunun %2 sini etkilemekte olduğu bilinir, bunların sayısı sadece Amerika’da 5 milyon kişiyi aşmıştır, Ulusal Alopecia ( alopesi ) Areata vakfına göre (NAAF) Alopecia’nın ( alopesi ) bir cilt problemi olduğu saptanmıştır çünkü yaşanılan problem deride ya da kafa derisinde oluşur ve tanısı dermatolojistler tarafından konur. Uzmanlara göre iyi tarafı kaşıntı ve kurdeşen yapmamasıdır ancak yinede kafa derisinde extra bakımlar gerektirir.

 

90’larda, Alopecia ( alopesi ) areata doğuştan gelen hastalıklar arasında sınıflandırılmıştır. Araştırmacılar bu hastalığın vücudun bağışıklık sisteminin kendine karşı uygunsuz cevap vermesi olarak tanımlamaktadır. California bazlı kurul onaylı, sertifikalı saç ekim uzmanlarının deyişine göre inceledikleri hastaların çoğunda aşırı stresin, yaşanılan saç dökülmesi durumunu tetikleyip çabuklaştırdığı dile getirilmiştir.

Alopecia ( alopesi ) ve normal saç uzama süreci

Uzmanlar normal saçların her ay ortalama yarım inch le 4 inch arasında uzadığını söylemiştir. Saç uzama süreci genler, hastalıklar, ilaçlar, enfeksiyonlar ve bunlar gibi faktörler tarafından kesintiye uğrayabilir ve saç kaybına sebebiyet verebilir. Uzama aşamasının anagen safhasından, katajen safhasına kadar, saç kökü aktif olarak büyür, katajen safhasına geldiğinde ise uzama yavaşlar. Telojen safhasında ise yeniden anajen safhasına geçişten önce saç kökü dinlenir ve sonrasında ya devam eder ya da yeni saç üretir. Yeni saç çıkmaya başladığında, eski saçı iter ve normalde eski saç düşer yerini yenisine bırakır.

 

“Her gün yaklaşık 50-100 telogen saç dökülür ve bu saç tellerine genellikle tarağınızda, yastığınızda, kıyafetlerinizde rastlayabilirsiniz’ der Dr. Wasserbrauer. Normalde kafa derisindeki saçların yaklaşık %10 u telojen safhasındadır ve herhangi bir dış etkenden etkilenmediği sürece orada kalırlar.
Otoimun ne anlama gelir?

John Hopkins Üniversitesi otoimun hastalıklar araştırma merkezine göre, sağlıklı bir vücut normalde, bağışıklık sistemi virüs, bakteri, parazit saldırılarına karşı bir seri silah kullanır. Malesef, bu güçlü sistem bazen kendi bağışıklık sistemine saldırır. Yanlış yönlendirilmiş bağışıklık cevaplarına otoimun denilir. Alopecia areata’da, bağışıklık sistemi yanlış yönlendirmeyle saç köklerinize saldırır ve sonucunda saç büyüme evresini bozar.

Alopecia Koşullarının Türleri

 

NAAF üç tür Alopecia’yı ( alopesi ) sıralamıştır. Birincisi alopecia ( alopesi ) areata olan ve sonucunda tutam ile saç kaybettirenidir. Saç kaybı başın bütününü kapladığı zaman ‘alopecia ( alopesi ) totalis’ adı verilir ve eğer ki bu durum tüm vücudu kaplamaya başlarsa, buna da ‘alopecia ( alopesi ) universalis’ denir. Bu hastalığa tamamen çözüm getirmek henüz mümkün değil ancak doktorlar bu durumun süreçlerini kontrol altına alabilmek için çeşitli ilaçlar kullanırlar.

 

Alopecia’nın ( alopesi ) tüm çeşitlerinde saç kökleri aslında canlı kalır ve vücuttan doğru komutlar aldığı zaman, normal uzama sürecine girmeye hazırdır. NAAF’a göre her durumda, tedavi olmaksızın, saçın yeniden uzaması bazen çok seneler sonra bile gerçekleşebilir.

Web sitemizde bulunan tüm yazılı metin ve görseller tarafımıza ait olup izinsiz kopyalanması ve kullanılması halinde hukuki yollara başvurulacaktır.