Prof. Dr. Cihan Uras

      

 

Kanser teşhisi almış hastalarınızın beden imajı ile ilgili kaygıları ne yönde olmaktadır?
Meme kanseri tanısı konmuş olan bir kadının mutlaka bedeninde ki değişikliklerle ilgili kaygıları olmaktadır. Özellikle ilk kaygıları memesi ile ilgilidir. Memesinin görüntüsü nasıl olacak memesini kaybedecek mi kaybetmeyecek mi görüntü imajında bir bozukluk olacak mı? tabi ki bunu düşünmektedir. Daha sonra bu kişi eğer bir kemoterapi görecekse ikinci en önemli kaygısı da saç kaybıdır. Hastalar kemoterapinin vereceği sıkıntılardan çok saçlarının dökülüp dökülmeyeceğini bize sormaktadırlar. Tabi ki saç kaybı kadında önemlidir görüntüsünde, imajında değişiklik yaratmaktadır bu da onda üzüntüye sebebiyet vermektedir.

Kemoterapi alan hastalarda saç dökülmesi de görülmektedir. Hastalarınızın saç dökülmesi yaşayacak olmalarına tepkileri genel olarak nedir?
Kanser tanısı konmuş bir hasta eğer kemoterapi alacaksa öncelikle kemoterapinin vereceği sıkıntıları düşünmektedir. Ancak bu sıkıntıların başında da bize özellikle kadın hastalarımızın  sorduğu soru doktor bey bu tedavide saçlarım dökülecek mi? sorusu olmaktadır. Çünkü saç kaybı kadında gerçekten ciddi bir üzüntü ve sıkıntıya yol açmaktadır. Bu onları çok derin bir şekilde etkilemektedir. bize defalarca sormaktadırlar bunu önleyecek bir yöntem yok mu? başka bir ilaç yok mu? saçlarımızın  dökülmesini sağlayacak bir yöntem olamaz mı diye. Hakikatten saç dökülmesi kemoterapi uygulamaları sırasında derinden etkileyen ve onları üzen bir konu olmaktadır.

Beden imajı açısından saç dökülmesine çözüm üretilmesi hastanızın tedavi başarısını etkiler mi?
Hastaların saçlarını kaybetmesine çözüm üretmesi tabi ki tedavi başarısında etkili olacaktır. Çünkü saçlarını kaybeden kaybeden bir kadının görüntüsü tamamen değiştiği için moral bozukluğuyla  büyük bir üzüntü içerisine girmektedir. Bu süreçte saç kaybını yerine koyacak yöntemler bulunduğu takdirde moralleri daha yükselecek ve böylece tedaviye uyumları daha bir artış gösterecektir.

Folligraft tekniği hakkında ne düşünüyorsunuz? Hastalarınıza önerir misiniz?
Folligraft tekniğini tabi ki hastalarıma öneriyorum. Şimdi burada en önemli sebep normal perukları taktıkları takdirde sosyal yaşamlarında bir takım sıkıntılar duymaktadırlar örneğin; giysilerini çıkarırken veyahut da bir tatile gittiklerinde yaz mevsimi ise havuza denize gireceklerse bu takdirde perukla bunları yapmaları zor olmaktadır. Halbuki Folligraft tekniğinde kalıcı bir saç gibi görüntü verdiğinden aynı zamanda bu onların sosyal yaşantılarına engel olmayan bir uygulama olduğu için rahatlıkla denize girebilir, havuza girebilir üstlerini giyip çıkarırken örneğin kazağını çıkarırkeneyvah peruğun düşecek mi gibi bir endişeye kapılmayacaklardır o da bunlara ciddi bir kolaylık sağlamaktadır ve hastalar tarafından tercih edilmektedir.